Geçen cumartesi çocuklarımız ve kuzenleri ,İstanbul modern sanat müzesinde  ”Gölgenin  Peşinde ” temalı , çocuk etkinliğine katıldı .Eğitmenlerle  beraber , önce müze gezildi.Sonra  da atölyede, onlara verilen malzemelerle, hayal dünyalarını kullanarak ,kendi el kuklalarını tasarladılar.Sonra da gruplar halinde kukla gösterisi gerçekleştirdiler.

Mayısa kadar sürecek etkinlikler çocuklarınızın hayal dünyasını geliştirecektir elbette.

Ücretsiz olan etkinliklere ,katılmanızı tavsiye ederim.

İyi günler.

Ayrıntılı bilgi aşağıdadır.

 

GÖLGENİN PEŞİNDE

İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler Birimi’nin, “Gölgeye Övgü” sergisine paralel olarak Eğitim Sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla çocuklara ve gençlere yönelik olarak hazırladığı “Gölgenin Peşinde” isimli program, başta gölge tiyatrosu olmak üzere, geleneksel sanat formlarından esinlenen çağdaş sanat yapıtlarını tanıma, sanatçıların kullandıkları malzeme ve teknikleri deneme olanağı sunuyor. Resimden animasyon çalışmalarına, kukla tasarımından gölge oyununa uzanan zengin bir içerikte hazırlanan, Eğitim Odası ve Genç İstanbul Modern’de gerçekleşecek programda çocuklar ve gençler, düşlerin ve masalların peşine düşüyor. Sanatçılarla, aileleriyle, arkadaşlarıyla birlikte düşlerindeki gölgeleri ve kuklaları oluşturuyorlar.

Farklı yaş gruplarına yönelik hazırlanan “Gölgenin Peşinde” adlı program, “Sanatçıyla Buluşma”, “Ailece Sanat”, “Çocuklar İçin Atölye Çalışmaları” ve “Gençler İçin Animasyon Atölyesi” başlıklı bölümleri içeriyor.

“Sanatçıyla Buluşma”da 7-14 yaş arasındaki çocuklar, Ahmet Elhan ile bir çeşit yanılsama oyunu oynuyor, Cengiz Özek ile Karagöz kuklaları yaratıyor, Nalan Yırtmaç ile gölge resimleri çiziyor ve Selen Korad Birkiye ile bir masalı dramayla yorumluyor.

“Ailece Sanat”ta 6-16 yaş grubu çocuklar ve aileleri birlikte kukla oyunu gerçekleştiriyor.

4-12 yaş grubu için düzenlenen “Çocuklar İçin Atölye Çalışmaları”nda; “Gölge Resimleri”nde çocuklar çizimleriyle masal ve resmi buluşturuyor, “Konuşan Parmaklar”da el kuklaları yaratıp, bir drama sahneliyor, “Masal Ormanı”nda küçük bir ayakkabı kutusuna sığdırdıkları masal ormanlarını istedikleri renklerle aydınlatıyor. “Minik Kahramanların Dev Gölgeleri”nde minik heykeller yaratıp, özel aydınlatmayla gölgelerini oluşturarak gölge oyunu oynuyorlar.

“Gençler İçin Animasyon Atölyesi”nde, 13-18 yaş grubu gençler için, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, İnteraktif Medya Tasarımı Anabilim Dalı öğretim görevlilerinin bölüm öğrencileriyle birlikte yürüteceği üç farklı animasyon atölyesi düzenleniyor. “Stop motion – Cut-out”, “Dijital animasyon” ve “Çizgi animasyon, Flipbook” başlıklı bu atölyelere katılanlar, çeşitli nesnelerden, kendi fotoğraflarından ya da çizimlerinden yola çıkarak animasyonlar üretiyor ve temel dijital animasyon tekniklerini kullanarak bilgisayar ortamında kurgularını yaratıyor. Gençler, ürettikleri animasyonları 25 Nisan’da saat 14.00’te İstanbul Modern Sinema’da düzenlenen “Genç Animatörler” gösteriminde sunacak.

Bilgi ve rezervasyon için: 0 212 334 73 4

Etkinlik programı için:

http://www.istanbulmodern.org/download_files/egitimtakvimi.pdf

adres:Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri
Sahası Antrepo No:4 Karaköy

Reklamlar