Daha önce yayınlayacağımı söylediğim pizza tarifini şimdi weriyorum.Bu pizzanın hamuru diğer hamurlara benzemiyor.Şimdiye kadar denediğim en iyi hamur tarifi.Üstelik içindeki irmik, hamurun kıtır olmasını sağlıyor.Çok ince ve kıtır kıtır  bir hamur oluyor piştikten sonra,tabi kalın sewiyorsanız,kalın açarsınız hamuru, o sizin bileceğiniz iş 🙂

Tarifi programlarını zewkle izlediğim Jamie Oliver’dan aldım.Jamie at home adlı programını ,eğer bulabiliyorsanız izlemenizi tawsiye ederim.Bahçeme ne ekerim,nasıl ekerim diye düşünüyorsanız ,Jamie bu konuda da yardımcı oluyor.

Eşim İngiltere dönüşü ,Jamie’nin dergisini getirmişti.Orada da güzel tarifler war.İnşallah ileride burada yayınlayacağım.

Şimdi tarife geçelim.Hamur için;

800 gr. un

200 gr. irmik

550 ml. ılık su

1 (table spoon) yemek kaşığı tuz

3(table spoon)  sızma zeytinyağı

15gr(yaklaşık 1.5 pkt kuru maya

yapımı çok basit:

Öncelikle tezgahınızın üzerine unu koyuyorsunuz.Ortasını hawuz  yaparak içine suyu yawaş yawaş ekliyorunuz.Bir çatal yardımıyla ,suyu unla karıştırıp,bu arada tuz we zeytinyağını ,en son da mayayı ekliyorsunuz.Hamuru hazırlıyorsunuz.Bir  kaseye koyup,un serpip,bezle örterek,ılık ,nemli bir yerde 45-60 dakika bekletiyorsunuz.

yarısı kızım yemediği için bibersiz :)))

sos için: Sos için miktar belirtmiyorum.Siz ne kadar pizza yapacaksanız ona göre hazırlayın.

-Fesleğen

-sarımsak

-zeytinyağı

-domates

Tavayı ısıtıp,zeytinyağı ekleyin,daha sonra ince ince doğradığınız sarmısakaları ekleyin.,domatesleri de ekleyip,tuz ,biraz karabiber ekleyip,bir kaç dakika sonra ocaktan alın.Tadına bakın,tuz miktarını ayarlayınElekten geçirin.Daha sonra tekrar ateşe alıp,5 dakika kaynatın.

Bu sos tarifini hazırlamak benim için çok da pratik değil,waktim yok diyorsanız,şöyle yapın.Ben bazen rondanın içine doğranmış domatesleri,we diğer sos malzemelerin atarak da bunu hazırlıyorum.

Hamuru ince açıp,sosladıktan sonra üzerine istediğiniz malzemeleri katarak fıırınlayın.

Jamie Oliver’ın hamuru  hazırlaması beni çok etkilemişti.Ben de bir çatal yardımıyla hamuru hazırlamaya çalışıyorum her defasında ,ne kadar pratik bişey olduğunu görmek istiyorsanız aşağıdaki linkten,Jamie’nin pizza hamurunu hazırlamasına bir göz atın.Videoda Jamie, önce sosu hazırlıyor,akabinde  hamurun hazırlanışına geçiyor.

http://www.youtube.com/watch?v=5PzxEZxTuYc&feature=related

Bu da kızımın yaptığı pizza, nasıl ama :)))

Bu arada artan hamuru dondurucuya atabilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂

Reklamlar